Ośrodek Logopedyczny UwS w Siedlcach
pasja, profesjonalizm, misja…
pasja, profesjonalizm, misja…
Ośrodek Logopedyczny funkcjonuje na Wydziale Nauk Humanistycznych UwS w Siedlcach od 1995 roku.
Nadrzędnym celem jego działalności jest upowszechnianie wiedzy z zakresu: zaburzeń mowy, słuchu, głosu, a także poprawności językowej, trudności w czytaniu i pisaniu. Działamy w naszym środowisku akademickim i regionie siedleckim, ale organizujemy również współpracę z innymi ośrodkami akademickimi, podejmujemy czynności umożliwiające wymianę doświadczeń zawodowych, poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania logopedycznego.
Dbamy także o integrację środowiska zawodowego logopedów w regionie.
Nadrzędnym celem jego działalności jest upowszechnianie wiedzy z zakresu: zaburzeń mowy, słuchu, głosu, a także poprawności językowej, trudności w czytaniu i pisaniu. Działamy w naszym środowisku akademickim i regionie siedleckim, ale organizujemy również współpracę z innymi ośrodkami akademickimi, podejmujemy czynności umożliwiające wymianę doświadczeń zawodowych, poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania logopedycznego.
Dbamy także o integrację środowiska zawodowego logopedów w regionie.
Istotnym zadaniem było opracowanie innowacyjnego programu kształcenia językowego dla studentów z niepełnosprawnością słuchu (lektorat języka polskiego, terapia logopedyczna) i jego realizacja. W tym czasie nasza Uczelnia – jako pierwsza w Polsce – prowadziła program kształcenia osób niepełnosprawnych na poziomie szkoły wyższej.
Dzięki staraniom dr hab. Aliny Maciejewskiej, prof. ucz. zostały urządzone dwa pomieszczenia do terapii logopedycznej oraz sale dydaktyczne, które umożliwiają obserwację prowadzonych w nich zajęć. Sukcesywne wyposażanie Ośrodka w pomoce diagnostyczno-terapeutyczne pozwoliło na stworzenie solidnej bazy dydaktycznej i zaowocowało powołaniem najpierw specjalności język polski z logopedią na kierunku filologia polska, a obecnie studiów licencjackich na kierunku logopedia z audiologią i magisterskich na kierunku logopedia.
Baza umożliwia prowadzenie działalności diagnostyczno-terapeutycznej. Jest ona realizowana w Studenckiej Poradni Logopedycznej, umożliwiającej studentom logopedii zdobywanie doświadczenia zawodowego w trakcie studiów – i w Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej, w którym prowadzona jest specjalistyczna diagnoza i terapia (m.in. z wykorzystaniem najnowszych metod do badania zaburzeń przetwarzania słuchowego).
Na podstawie zebranych przez nauczycieli akademickich doświadczeń naukowych oraz zgromadzonej bazy materiałowej powstawały różne publikacje naukowe (rozprawy doktorskie, habilitacyjne) i dyplomowe (również osób spoza naszej Uczelni). Wykładowcy prowadzą także badania naukowe.
- dr hab. Alina Maciejewska, prof. uczelni
- dr Sofia Kamińska
- dr Aldona Kocyła-Łukasiewicz
- dr Marta Krakowiak
- dr Ewa Dzięcioł
- dr Adrianna Urban-Rafałek
- dr Paulina Mistal
- dr Kamila Bigos
- dr Łukasz Maj
- lek. med. Jarosław Dmowski (otolaryngolog)
- mgr Monika Polak
- mgr Agnieszka Duk
- mgr Dominika Niemyjska
Osoby współpracujące
- dr Marta Wawrzynów
- mgr Karolina Klimczyk
- mgr Magdalena Kosianko
Honorowy współpracownik i współzałożyciel kierunku
- prof. dr hab. Stanisław Grabias
- Powołanie Siedleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
- Organizacja logopedycznych konferencji naukowych.
- Organizacja regularnych spotkań naukowych – seminarium prof. Stanisława Grabiasa oraz warsztatów, kursów i szkoleń dla studentów i logopedów z regionu.
- Współpraca z wybitnymi osobowościami naukowymi z innych ośrodków naukowych.
- Integracja środowiska zawodowego logopedów z regionu, działalność Siedleckiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, organizacja spotkań wyjazdowych w placówkach regionalnych.
- Współpraca z Katolickim Radiem Podlasie (upowszechnianie wiedzy z zakresu logopedii).
- Prowadzenie wykładów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Uniwersytecie Dziecięcym.
- Logopedyczna działalność diagnostyczno-terapeutyczna na rzecz środowiska regionalnego (opieka nad działalnością Studenckiej Poradni Logopedycznej, prowadzenie zajęć diagnostyczno-terapeutycznych w Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej).
- Organizacja warsztatów z „Emisji głosu i dykcji” dla studentów, nauczycieli i innych zainteresowanych osób.
- Realizowanie specjalistycznych zajęć dla studentów z niepełnosprawnościami: Terapia logopedyczna dla studentów z niepełnosprawnością słuchu i innymi problemami komunikacyjnymi oraz Lektorat z języka polskiego dla studentów z niepełnosprawnością słuchu oraz studentów z innymi trudnościami w komunikowaniu się.
- Prowadzenie praktyk zawodowych dla studentów kierunku logopedia z audiologią (studia pierwszego stopnia), logopedia (studia drugiego stopnia) oraz dla słuchaczy studiów podyplomowych.
- Współpraca na rzecz społeczności akademickiej i siedleckiej oraz integracja środowiska zawodowego logopedów.
- Pracownicy Ośrodka Logopedycznego UwS pokazują studentom oraz innym logopedom z Siedlec i regionu swoją pasję do logopedii, organizując m.in. cykliczne seminaria naukowe pod patronatem prof. Stanisława Grabiasa, spotkania naukowe, wykłady otwarte, warsztaty naukowo-szkoleniowe. Logopedzi, którzy wypracowali własne sposoby diagnozy i/lub terapii oraz znani i cenieni badacze z różnych ośrodków akademickich dzielą się wówczas swoimi doświadczeniami i wiedzą. Bardzo ważnym wydarzeniem łączącym wszystkich logopedów z regionu siedleckiego było powołanie Siedleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.
- Zarówno dorobek naukowy pracowników Ośrodka Logopedycznego, jak i kontakty z innymi uniwersyteckimi ośrodkami logopedycznymi zaowocowały organizacją ogólnopolskich naukowych konferencji logopedycznych:
- Znak językowy w pejzażu semiotycznym (2002),
- Zaburzenia komunikacji językowej w czytaniu i pisaniu (2006),
- Wyraz w języku i tekście (2010) – konferencja poświęcona pamięci Profesorów B. i J. Wierzchowskich,
- Diagnoza a terapia w logopedii (2016),
- Narracja w teorii i praktyce logopedycznej (2018).
- W ramach działań Ośrodka Logopedycznego prowadzona jest diagnoza i terapia dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a przede wszystkim studentów z niepełnosprawnościami oraz innymi trudnościami w zakresie komunikacji językowej, dykcji, emisji głosu itp. Niezwykle istotne są również czynności diagnostyczno-terapeutyczne w odniesieniu do osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Specjalnym programem są objęci ci pacjenci, którzy z powodu problemów językowych mają trudności w studiowaniu, w tym osoby z dysleksją.
- Prowadzenie działań w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej na rzecz społeczności akademickiej, miasta i regionu jest możliwe dzięki utworzeniu Studenckiej Poradni Logopedycznej oraz Centrum Diagnozy i Terapii Logopedycznej.